Featured Products

10x USB-C to USB-A Fast Charge Cable Cord Charging Quick Charger Type C Bulk Wholesale

review
0
0
5
On sale $10.99
Retail Price:$19.99
Your Savings:$9.00(45%)
BIG DISCOUNT IF YOU BUY 2+ - SHIPS SAME/NEXT DAY!
Free Shipping
Part Number:3112

Choose Options

Color
Black
White

You get ten (10) 3ft USB-C to USB-A cables for one low price!!!


You will need USB-A power source to use these cables.  If you need some, please see here:

http://www.eaccessoryshack.com/OEM-Spec-Adaptive-Fast-Charge-USB-Wall-Adapter-Power-Charger-Quick-167A-9V_p_50.html

  • Length: 1m / 3.28ft
  • Color is choice of black or white
  • Cord is manufactured to OEM charging specifications 22 AWG -  Genuine OEM YOURTRONICS® Product
  • 100% guaranteed or your money back

CHARGING SPEED
 
- Using the a "Quick Charge 2.0/3.0" compatible wall adapter that comes with newer phones this cable will rapid charge your battery from 0% to 100% in less than 2 hours, some phones closer to 1 hour like my Note 9.  See included images of my Note 9 in the listing.  This listing does NOT come with wall adapters but I do sell them, see link above.  Please note this charger will not "fast" charge a Google Pixel 3 or 4, but will work on a Pixel 1/2.

If a "Quick Charge 2.0/3.0" wall adapter is not used the charging speed depends on your device's battery size and power source used (2A output power source or higher is required for good speeds).  With a standard 2A wall adapter (NOT the "Quick Charge 2.0/3.0" adapter) the charge rate is 15%-25% per hour.  A dead battery should charge to full in 2.5 hours.  (different amperage power sources can make these results vary up or down)  

* I ship once daily Monday-Friday except postal holidays.

Orders placed before 11am Mountain Time will ship same day, orders placed after this time will ship next business day.  A business day is Monday-Friday.

RETURN POLICY:
If any of the 10 units are defective in any way, a replacement will not be sent, instead you will be issued a refund for each individual unit (pro-rated in other words).  
Example:  Sale price is $10 and one unit is defective, you will get a refund of $1.   ($10 divided by 10 units = $1 per unit)  If you are not ok with please do not buy.  Thanks.

Related Items